Profesyonel web yazılımı

Merhaba bu makalemizde profesyonel web yazılım hizmeti almak isteyen kuruluş veya şahıslar için dikkatli olması gereken bazı durumları açıkladım.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti profesyonel, tecrübeli şahıslardan alınmalıdır. Çünkü web programı yapısı gereği yıllarca verim almak için programlanır. Eğer programlama gerçekleşirken ileriye dönük kodlanmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi durur. Bu tip kodlamalarda kodu yazan kişiye mecbur kalırsınız çünkü standartlar gözardı adilir, standarların gözardı edildiği bir yazılımı farklı web programcıları düzenlemekte zorluk çeker, ya düzenleyemez veya uğraşmaz yada en kötüsü geliştirmek için fahiş rakam ister.
  • Geliştirilemez kodlama yada geliştirilebilir kodlama tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların benimsendiği, takım çalışması esnasında veya başka yazılımcıların programı ele aldığı vakit sorun yaşamadan geliştirebileceği yapılardır. Siz programı yapan şirketle ilişiğinizi kesseniz bile diğer bir profesyonel web programcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun avantajları çok fazladır. Çünkü her yıl yeni özellikler, güvenlik yapıları, hızlandırma düzeltmeleri vb. yenilikler yayınlanmaktadır. Kısır bir web programı sadece kodlayıcısının geliştirebileceği, farklı web programcının düzenlemek istediği vakit sorunlar yaşayacağı web program tipleridir.
  • Web yazılım maliyeti yüksek bir hizmet türüdür. Bu hizmeti almak istiyorsanız ne uçuk fiyata nede çok düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örnek vermek gerekirse üç firmadan teklif aldınız birisi 3.000 tl dedi, bir tanesi 6.000 tl teklif sundu, birisi 1.500 tl teklif sundu buradan analmalıyızki bu programın fiyatı ortalama 3.000-6.000 tl arasıdır. Bundan fazla veya aşağı ücretler %10 değişkenlik gösterebilir. Daha cüzi yada fazla ücretlere itibar etmeyin.
  • İstediklerinizi detaylı bir şekilde aktarın. Web programı yaptırırken ne istediğinizi muhakkak aktarabilmeniz gerekmektedir. İstediklerinizi iyi bir şekilde aktardıktan sonra notlar tutulacak ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifi oluşturulurken anlattığınız özelliklere dikkat edilerek bir ücretlendirme yapılacaktır. Fiyatlandırma oluşturulurken sizin değersiz bulduğunuz veya söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler ücrete dahil edilmez. Sözleşme izalandığında artık o özelliği istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye kalır veya yapılmadan proje teslim edilir. Örnek olarak başıma gelen bir durumdan bahsedeyim bir web yazılım için anlaşma yaptık. İstenilen bir veri kayıt sistemiydi, söylendiği gibi projeye başlandı %80’lik bölümünü tamamladım. Test etmeleri için firmalarına gittiğimizde şöyle bir sorunla karşılaştım. Meğer bu veriler devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından sorgulanması gerekliymiş, inceledim sitenin apisi bulunmuyordu. Projeyi iptal ettim. Sizde böyle bir durumda ön ödemenizi kaybedersiniz.
  • Muhakkak sözleşme yaptırın. Kurumsal dünyada şahıslar yada firmalar sözleşmesiz adım atmaz. Sizde mutlaka isteklerinizi belirten bir sözleşme yapın. Yapılacak işleri, varsa örnek siteleri kapsayan detaylı bir sözleşmeyi muhakkak yaptırmalısınız.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alacakların yapacakları en büyük hatalar nedir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web programlama şirketleriyle çalışmamaları gelir. Ajansların şikayet edilebileceği binlerce kuruluş varken, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlayamazlar bile.
  • Fiyatına aldanma. Birkaç ajans ile konuşulduktan sonra hepsi pahalı deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Bu tabiki bir tercih meselesi ama şöyle bir düşünün ucuzmu, kalitemi. Çok ucuza yaptıracağınız bir web program sizi nasıl ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımıhttps://dogruwebtasarim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s