Kurumsal web sitesi tasarımı

Kurumsal web sitesi tasarımı nedir? ve web tasarım hizmeti almak isteyen kişi yada firmalar hangi yolu takip etmelidir?

Kurumsal web sitesi tasarımı yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Uzman bir web tasarım hizmeti alabilmek için önem vermeniz gereken bazı kriterler vardır;

  • Kurumsal web sitesi tasarımı yaptıracağınız kişi veya firmaya ne istediğinizi detaylı bir şekilde anlatan dökümanları iletmelisiniz logo, renkler vs.
  • Web dizayn açısından bir fikriniz yoksa, bu konuyu tamamiyle sitenizi oluşturacak kişi veya kuruluşa bıraktıysanız, ön çalışma talep edebilirsiniz.
  • Mutlaka bir sözleşme yapın ve anlaşmanızda istediğiniz tüm özellikleri en küçük ayrıntısına kadar yazın veya yazdırın, anlaşmanızı mutlaka okuyun.
  • Yaptırdığınız siteyi test etmeden onaylamayın, genel olarak web dizayn yapıldıktan sonra web yazılımına giydirme yapılır. Bu sebepten mutlaka test edip, onaylayın.
  • Web tasarım, Web yazılım, Seo ve Grafik bunlar ayrı hizmetlerdir. Hepsini kapsayacak anlaşma yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Misalen siz web tasarım için anlaştınız, yönetim paneli olacakmı diye sormalısınız. Aksi taktirde statik bir web sayfasına sahip olursunuz ve tekrardan yönetim paneli yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Web dizayn hizmetlerine seo ve grafik hizmetleri dahil değildir. Yaptıracağınız logo, banner, seo çalışması ayrı hesaplanır buna dikkat edin.
  • Kurumsal web sitesi tasarımı seo uyumlu yapılmalıdır. Seo uyumlu tasarım için bazı maddeler vardır. Hızlı açılması gereklidir bu işlem kaynak kodları (css, js, html vb. gibi) sıkıştırlarak ve görseller sıkıştırılarak yapılmaktadır.
  • Kurumsal web sitesi tasarımı mutlaka duyarlı (responsive) tasarıma sahip olmalıdır. Web sayfanız bilgisayar, telefon ve tablet uyumlu olmalıdır.

Kurumsal web sitesi tasarımı ücretleri ne kadardır?

Kurumsal web sitesi tasarımı için ortalama fiyatlar firmadan firmaya değişmekle beraber birçok firmada hemen hemen aynıdır. Freelance olarak yapan kişilerin ortalama fiyatlarınıda merak ediyorsanız yalnızca ucuz olduğu için çalışmanızı önermemekle birlikte nedenleriyle birlikte açıklayacağım.

İstanbul web dizyan ajansları özel web tasarımı aşağı yukarı 1.000-1.500 tl arasındadır.
E-Ticaret sitesi tasarımları 1.200-4.000 tl civarlarındadır.

Bu işi yapan firmalar için aşağı yukarı fiyatlar yukarıda belirtildiği gibidir. Peki bağımsız web tasarımcılarda fiyatlar ne kadar.

Bağımsız iş yapanların giderleri az olduğundan ve firma düzeyinde iş garantisi sağlamadıkları için fiyatları firmalardan %30 – %60 daha azdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s