Web yazılımı hizmeti

Çağımızda birçok şirket veya iş adamı web yazılımı hizmetleri almak amacıyla kurumsal firmalardan teklif almaktadırlar. Peki bu hizmeti almak isteyen girişimci veya firmalar hangi yolu takip etmelidir.

İlk olarak hizmet alacağınız şirketi çok iyi araştırmalısınız. Seçim yaparken dikkatli olmanız gereken maddeler şöyle listelenebilir.

  • Sözleşme sıkıntısı olmamalı
  • Ön çalışma yapılıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması olmalı ve belirlenmeli
  • Referans işlerinin iletişim bilgilerini paylaşabilmeli

Yukarıdaki maddelerin bulunması firmanın kurumsal ve uzman bir firma olduğunun sinyallerini verir. İlinize yakın bir web yazılım şirketini seçmelisiniz ki ziyarette bulunup çalışma ortamını görmeniz yararınıza olacaktır. İstanbul’da iseniz tercih etmeniz gereken İstanbul web yazılım ajanslarıdır. Hizmet talep edeceğiniz firmayı birazda içinize sinmeli, firmayı araştırmadan, şirket çalışanlarıyla görüşmeden sosyal ağlarda herkes övmüş diye proje vermeye kalkışırsanız şimdiden soğuk bi su için.

Arzu edilen özelliklerin harika bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Web programlama dediğimiz vakit zamanımızda birçok sektör için hazır web yazılım mevcut, örnek vermek gerekirse şirketinizin ürünlerinizi pazarlayacağınız sanal mağaza kurdurmak istiyorsanız açık kaynak kodu ve ücretsiz milyonlarca hazır e-ticaret programı mevcut. Hazır sistem mevcut iken sıfırdan yazdırmaya kalkmayın nedenini anlatmak gerekirse.

Hazır bir e-ticaret yazılımına edeceğiniz masraf tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil en çok 2.000-3.000 tl arasıdır. Ayrıca yeni özellikler çıkarıldıkça 100-200 tl’ye güncelleştirme yapabilirsiniz. Fakat özel web yazılım daha farklıdır. Sırf yazılımı minimum 20.000 tl’ye yaptırırsınız büyük firma değilse sunacağı,size sunacağı bundan düşük fiyatlara kanmayın hata edersiniz. Yazılımı teslim aldığınızda emin olun bir sürü sorunu olacak ve güncelleme isteyecek üç ayda bir güncelleme yaptırdınız en az 2.000-3.000 masrafı olacak yada bir web yazılım elemanı çalıştıracaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerekli büyük çaplı siteleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) scriptlerle yapamazsınız yaptırsanız bile bir zamandan sonra mutlaka özel web yazılımı yaptırmanız lazımdır. Lakin kendi ürünleriniz için milyonlarca veriyi işleyebilecek bir web yazılım yaptırmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım firmalarına taleplerini çok ayrıntılı bir şekilde ve anlattıkları projeleri kağıt üzerine dökmeleri gerekmektedir. Ayrıca projenizi anlatırken bir kayıt cihazı yada telefon ile kayıt etmeniz projeyi gerçekleştirecek ajans yada sizin yanlış anlaşılmasının önüne geçecektir. Çünkü özel bir web yazılım, projenin büyüklüğüne göre bin lira ile milyon lira arasında değişiklik gösterecektir.

Projenin tek kullanımlık bir projemi yoksa gelişitrmeye devam edilebilecek bir projemi olduğunu açıklamanız gereklidir. Tek seferlik projelerde bir kere üretildikten sonra geliştirmek çok meşakatli ve maliyetlidir. Geliştirmeye açık projeler ekip çalışmasına uygun ve api’leri bulunan yazılımlar olduğundan dolayı devamlı yenilenebilir ve güncellenebilir.

Web yazılım yaptırırken mutlaka birkaç firmadan öneri alın, dikkatli olmanız gereken nokta şu iki yanlış düşünceden uzak durun, düşük fiyat teklifi verilmişse mutlaka dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse mükemmel iş yapıyordur. Ajanslar çok yüksek maliyetli reklamlar vererek yada çok para harcayarak Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam masrafını birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuya dikkat edin. Çünkü seo hizmeti veren bir ajans olarak biliyoruz ki seo hizmeti ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en fazla veren en üstlere çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s